Galaktiske radiobølger får en remiks
Når forskerne tar bilder av gjenstander langt ute i verdensrommet, er det egentlig lydbølger de oversetter til bilder.
Svingninger og forskjeller i lydbølgene som teleskopene fanger opp, gjør forskerne i stand til å regne ut avstander i verdensrommet, som kan bli til punkter i et bilde.
Og det var nettopp lydbølger Chandra X-Ray Observatory fanget opp fra det svarte hullet i midten av galaksehopen Perseus for nesten tjue år siden.
Galaksehopen består av tusenvis av galakser som alle henger sammen i det samme gravitasjonsfeltet. Temperaturen i Perseus-konstellasjonen er så høy at all gassen der er plasma.
I 2003 fant forskere ut at det svarte hullet i midten av Perseus får gassen i området til å bølge. Og vibrasjoner betyr lyd.
Dessverre er lydbølgene rundt galaksehopen altfor dype til å kunne oppfattes av det menneskelige øret.
Men etter en liten remiks der forskerne har gjort tonene 57 til 58 oktaver høyere, kan vi nå for første gang høre hvordan et svart hull høres ut.
Hør tonene fra et svart hull her: