Romskrot krever sitt første dødsoffer
En person er omkommet og en er hardt skadet i det som betegnes som den første dødsulykken forårsaket av romskrot.

Raketten som forårsaket ulykken, ble skutt opp 14. juni fra basen i Bajkonur, Kasakhstan.
For første gang har romskrot drept et menneske. En kasakhisk mann er død, og en annen er hardt skadet.
Ulykken fant sted på rombasen Bajkonur, som ligger i Kasakhstan. En Soyuz-rakett var på vei med forsyninger til Den internasjonale romstasjonen da små deler falt av.
Delene slo i brann på vei ned gjennom atmosfæren og antente en steppebrann da de traff bakken.
Brent inne i kjøretøy
Den omkomne heter Jurij Khatusjin. I tillegg er Vjatsjeslav Tyts hardt skadet. Begge var ansatt til at rydde opp i området etter rakettoppskytingen.
De var på vei til steppebrannen som bredte seg over 15 kilometer i et brannslukkingskjøretøy da ulykken inntraff.
Et kraftig vindpust sendte brannen på avveie, slik at kjøretøyet ble omringet av flammer som fanget de to medarbeiderne.
Alle raketter mister små deler
Det er ikke unormalt at raketter mister små deler under oppstigningen. Derfor velger de fleste land å skyte opp raketter over havet, slik at skrotet blir uskadeliggjort når det lander.
På Bajkonur-basen – som er den eldste fungerende rombasen i verden – faller delene ned på steppen i Kasakhstan, der de senere blir samlet opp.
Men det blir det snart en endring på. Russerne holder på å legge siste hånd på en ny rombase – Vostotjnyj-kosmodromen – i den østlige delen av det enorme landet.
Basen ligger nærmere havet, og samtidig gjør den Russland uavhengig av Kasakhstan når oppskytningene skal planlegges.