Kunstig intelligens finner ny planet
Hittil har Nasa bare kjent til sju planeter i solsystemet Kepler-90. Men nå har en kunstig intelligens gjennomgått gamle lyssignaler og funnet frem til en til.

Nasa har nettopp offentliggjort funnet av et ny planet som går i bane rundt en stjerne med navnet Kepler-90 – 2545 lysår fra jorden.
En datamaskin med kunstig intelligens har ransaket arkivene til Kepler-teleskopet og funnetplaneten Kepler-90i, som forskere hittil har oversett.
Det blir det første planetsystemet forskerne har oppdaget som har like mange planeter som vårt eget.
Trening ga datamaskin analytisk sans
Eksoplaneter som Kepler-90i blir funnet ved å observere lysglimt fra stjerner.
Hver gang en planet flyr inn foran stjernen, blir lyset fra stjernen svakere, noe teleskoper kan fange opp. Men fordi datamengden er stor og lysforskjellene små, kan det være vanskelig for forskerne å oppdage alle eksoplanetene.
Forskere ga derfor et program for kunstig intelligens i oppgave å analysere data fra Kepler-teleskopet.
Først ble datamaskinen satt til å gjennomgå 15 000 allerede analyserte signaler fra teleskopet. Dermed lærte den å gjenkjenne mønstre fra eksoplaneter.
Deretter analyserte maskinen svakere signaler, og det var da den fant frem til den nye planeten i systemet Kepler-90.