Det er vitenskapelig bevist at det finnes ulike naturlige søvnmønster hos ulike mennesker. Og de to grunnleggende mønstrene hører nettopp til det som vanligvis kalles A- og B-mennesker.
A-mennesker er opplagte tidlig, men blir også tidlig trøtte, mens B-mennesker bruker lang tid på å våkne, men kan til gjengjeld holde seg i gang til langt ut på kvelden.
A- og B-mennesker ble første gang påvist av den tyske psykiateren Emil Kraepelin på begynnelsen av 1900-tallet.
Han fikk ideen til de to typene gjennom samtaler med pasientene sine. De falt vanligvis i en av to kategorier, og derfor fant opp han betegnelsene A- og B-menneske.
Søvnvaner er avhengig av gener
I dag kaller forskerne tendensen til et foretrukket søvnmønster for et menneskes kronotype, og den er tilsynelatende genetisk styrt.
Det viser en studie fra 2017 utført av sju amerikanske forskere.