Supermalaria sprer seg

En mutert malaria-parasitt har slått rot i Sør-Øst-Asia. Nå slår forskere alarm, for hvis denne varianten sprer seg til Afrika, kan det få katastrofale følger.

© Shutterstock

En ny form for malaria sprer seg i Sør-Øst-Asia. Ingen tradisjonelle legemidler dreper den nye, muterte superparasitten.

Den nye varianten av parasitten _Plasmodium falciparum_ble først oppdaget i Kambodsja, men den har nå spredt seg til Thailand, Laos og Vietnam.

Det skriver forskere i et brev i tidsskriftet The Lancet. De omtaler utviklingen som illevarslende og slår fast at den nye malariatypen er et internasjonalt problem.

De frykter bl.a. at den myggbårne sykdommen kan bli uhelbredelig og spre seg til Afrika.

Sprenger røde blodlegemer

Malaria skyldes en parasitt som overføres til blodet av mygg. Den har en svært avansert livssyklus – bl.a. formerer den seg i leveren og infiserer og sprenger røde blodlegemer i et annet stadium.

Underveis endrer parasitten utseende, og derfor er det en enorm utfordring for forskerne å angripe den.

Legene behandler som regel malaria med såkalte artemisininer – noen ganger i kombinasjon med stoffet piperaquine.

Den nye mutanten er resistent overfor begge disse midlene.

212 millioner får malaria

Omkring 212 millioner mennesker blir hvert år smittet av malaria. 92 prosent av tilfellene skjer i Afrika. Hvis en resistent malariaparasitt skulle spre seg dit, vil det være katastrofalt.

Derfor står forskerne nå overfor et kappløp med tiden.