Hvert år tar den fryktede malariaparasitten livet av nesten en halv million mennesker – hovedsakelig i verdens fattigste land.
I 18 år har forskereforsøkt å finne en vaksine. Og nå gir forskerne gass.
Den lovende vaksinen – kalt RTS, S – mot malaria er nå endelig tatt i bruk i Kenya – og noen måneder tidligere i Ghana og Malawi.
Forsøkene skal vare i tre år og inngår i et vaksineprogram for barn.
Verdens helseorganisasjon forventer at 360.000 børn i Kenya vil motta malariavaksinen, mens tallet ligger på 750 000 for alle de tre landene.
Krever fire stikk
Verdens helseorganisasjon, WHO, står bak utdeling av vaksinen RTS,S, som i laboratorieforsøk har hatt relativt stor effekt: 40 prosent av de vaksinerte ble immune mot malaria.
Det største problemet med vaksinen er at den må gis i fire doser. De første tre blir gitt med en måneds mellomrom, mens den fjerde gis 18 måneder senere. Det kan bli vanskelig å gjennomføre i fattige og underutviklede områder.
Den mest lovende
RTS,S er bare en av en rekke malariavaksiner. Men det er den mest lovende.
Håpet er at den i kombinasjon med myggspray og myggnett kan bli en effektiv motstander for den myggbårne parasittsykdommen.
Testprogrammet i de tre landene avgjør om vaksinen tas i bruk i større skala.