Wikimedia/Edwin S. Porter/Jacob B. Smith/Edison Manufacturing Company

Oppfinneren Edison henretter elefant med vekselstrøm

SPRØTT TILBAKEBLIKK: Thomas Edison viste i går hvor farlig vekselstrøm er da han brukte den til å henrette Topsy, en tre tonn tung elefant.

Det kunne ha stått i avisen: NEW YORK, 1903.

Foran 1500 publikummere ble den dødsdømte hunnelefanten Topsy drept med elektrisk strøm.

På et tegn fra oppfinneren Thomas Edison ble det sendt vekselstrøm med en spenning på 6600 volt gjennom Topsy, som falt om med et brak i en sky av røyk.

Edisons filmteam foreviget alt sammen.

Advarsel: Sterke bilder!

Toby ble henrettet med strøm i den uferdige forlystelsesparken Luna Park på Coney Island 4. januar 1903.

Elefanten har de siste tre årene drept tre dyrepassere, blant dem én som i beruset tilstand forsøkte å fôre den med en glødende sigarett. På grunn av drapene følte zoo-eieren på Coney Island i New York seg ikke lenger trygg på det store dyret, så han bestemte at Topsy måtte dø.

Så snart denne nyheten nådde Edison, også kjent som Trollmannen fra Menlo Park, foreslo oppfinneren en henrettelse med vekselstrøm.

Edison vil bevise faren ved vekselstrøm

Siden det første vekselstrømanlegget ble installert i USA i 1886, har Edisons likestrøm vært nær ved å bli utkonkurrert av vekselstrøm, som gjør det mulig å føre elektrisk energi over lange avstander.

Edison har lenge kalt den for livsfarlig og har påvist det ved å ta livet av både hunder, katter, kuer og hester.

Med Topsy fikk han sitt største bevis.