Spinosaurus jaktet i vannet
Nye funn og en rekonstruksjon av rovdinosauren spinosaurus viser at den fryktinngytende kjempen herjet både til lands og til vanns.

Spinosaurus var en 15 m lang undervannsmorder
En rekonstruksjon av skjelettet etter verdens største rovdinosaur snur opp ned på alt vi trodde vi visste om det enorme rovdyret. Stikk i strid med alle formodninger var rovdinosauren spinosaurus tilpasset et liv både på land og i vann.
Den 15 meter lange dinosauren blir ofte sammenlignet med en hegre. Forskerne har til nå ment at dinosauren, som hegren, sto på to ben på grunt vann og fisket byttedyrene opp av vannet.
Men det stemmer ikke. Dyret lignet derimot krokodillene. Spinosaurus beveget seg på alle fire og svømte rundt i vannet på jakt etter store byttedyr den kunne sette tennene i.
En flernasjonal paleontologgruppe rekonstruerte først dyret digitalt og deretter i hel størrelse i plast og stål ut fra blant annet nye funn av skjelettrester avdekket i Marokko i 2008 og fossiler utlånt fra museer.
Spinosaurus lignet krokodiller mer enn andre rovdinosaurer
Dinosauren hadde korte ben, et kompakt skjelett og padleårelignende føtter. Den kunne lukke neseborene under vann, og i likhet med krokodillene hadde den et spesielt sanseapparat som blant annet kunne registrere trykkforskjellene i vannet forårsaket av et byttedyr som nærmet seg.
Rekonstruksjonen av spinosaurus viser at rovdyret var like godt tilpasset et liv i vann som på landjorden. Dinosauren hadde mer til felles med krokodillene enn med andre rovdinosaurer.