Frukt og grønnsaker forsvinner
Bier produserer naturligvis honning, men det er langt viktigere at de bestøver mange av de plantene vi lever av.
Ifølge beregninger bestøver honningbier 70 av de omkring 100 planteartene som brødfør om lag 90 prosent av jordens befolkning.
Hvis biene dør ut, får vi altså et stort problem siden veldig mange av de plantene vi spiser, også vil forsvinne. Mange ville blomster vil også dø ut, siden honningbier samler pollen og nektar fra hundrevis av arter.
Derimot vil ikke kornavlinger bli påvirket, siden de blir bestøvet av vinden.
Plantearter går voldsomt tilbake
Planter kan ikke uten videre skifte bestøvningsteknikk eller bestøvningspartner, så på kort sikt vil mange plantearter bli hardt rammet.
På lengre sikt vil forholdene antagelig rette seg noenlunde opp igjen fordi andre insekter vil overta honningbienes nisje.
Det finnes flere insekter som i prinsippet kan overta bestøvningen av frukttrær, men de er mindre vanlige og vil derfor ikke kunne bestøve i nærheten av like mange planter som biene rekker over i dag.
Frukttrær og andre planter kan i ytterste konsekvens bestøves med menneskers hjelp, men det vil føre til lavere produksjon og en enorm økning av prisene.