Galakser og svarte hull vokser i takt

Målinger fra røntgenteleskopet Chandra oppklarer astronomisk gåte.

I et område av himmelen er det påvist noen svært unge galakser (gule sirkler). De sendte ut lys da universet bare var ca. 800 mill. år gammelt.
NASA/ Chandra
I et område av himmelen er det påvist noen svært unge galakser (gule sirkler). De sendte ut lys da universet bare var ca. 800 mill. år gammelt.

I mange år har astronomene diskutert hva som kom først: galaksene eller de svarte hullene man nå har påvist i midten av dem. Nå har røntgenteleskopet Chandra blandet seg inn i debatten med et svar. Det ser ut til at galaksene og de supermassive svarte hullene vokser seg store side om side.

I en og en halv måned har Chandra vært rettet mot et område på himmelen der romteleskopet Hubble på forhånd hadde funnet 200 fjerne galakser. Universet var bare mellom 800 og 950 millioner år gammelt da galaksene ga fra seg lys, så astronomene kan nå se bakover i tid og studere galaksene slik de så ut i universets ungdom. Røntgenstrålingen fra galaksene viser at det ligger et grådig svart hull midt i minst 30 prosent av dem. Røntgenstrålene kommer fra gass og støv som blir kraftig oppvarmet på veien mot hullet.

Målingene fra Chandra tyder på at det har eksistert minst 30 millioner supertunge svarte hull i det tidlige universet. De svarte hullene er senere blitt hundrevis av ganger større, samtidig med at galaksene har vokst.

Nytt våpen mot virus

Nytt blad: Les blant annet om forskernes nye våpen mot virus og om grekernes demokrati som bygde på slaveri.

Få et gratis prøvenummer

Last ned et helt nummer av Illustrert Vitenskap. Det er gratis, du må bare være registrert bruker av illvit.no.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Illustrert Vitenskap. Påmelding her

Gallup

Følg med i Rombloggen

Les hva Illustrert Vitenskaps skribenter Helle og Henrik Stub skriver om universet.

National Geographic

Haier eter gris på havbunnen

Haier er tilsynelatende villige til å gå svært langt for å få et måltid, også selv om de må ned på havbunnen.

Bestill nå: Få valgfri pakke + ekstra premie

Velg mellom GPS-klokke, værstasjon eller DVD-boks.

Mangler du en gave til fødselsdagen?

Gi et abonnement på Illustrert Vitenskap som gave. 7 nummer koster kr 349,-.