Nå får bilen intelligente lykter

Datastyrte lykter øker trafikksikkerheten

Når det er mørkt, skjer det 11 ganger så mange bilulykker som i dagslys. Denne kjedelige statistikken må forandres, og derfor er bilfabrikkene nå i full gang med å utvikle nye og mer avanserte lykter.
Et av de mest lovende prosjektene er en datastyrt lykt som kan ”se rundt hjørner”. Lykten, som for tiden er til testing, stiller inn lyskjeglen så den følger kurvene i veien – den følger ganske enkelt rattets bevegelser.
Forskerne arbeider med to forskjellige metoder for å få lyktene til å følge veien under kjøringen. Den ene går ut på å la en datamaskin sammenholde opplysninger om bilens nøyaktige posisjon – som man får ved hjelp av et satellittnavigasjonssystem – med et elektronisk kart over de veiene som man kjører på.
Den andre muligheten er at datamaskinen selv regner ut svingene og når den skal endre retningen på lyset – ut fra informasjoner den får fra førerens rattbevegelser, akselerasjoner og oppbremsinger. Datamaskinen danner seg et bilde av førerens kjørestil og innstiller lyktene etter den. Systemet er kjent allerede i dag, for eksempel når en datamaskin i bilen stiller inn fjæringen etter førerens kjørestil.
Forskerne har også andre forslag til hvordan fremtidens nye og intelligente lykter skal bli. For eksempel vil det bli mulig å utstyre bilene med lykter som innstiller seg etter lys- og veiforholdene uten at føreren overhodet behøver å bekymre seg om lyset.
Vi vil få lykter som selv skrur ned styrken når vi kjører i en by med god gatebelysning – lykter som gjør lyskjeglen bred og kraftig på smale og svingete landeveier – og lykter som gjør lyskjeglen lang og asymmetrisk når vi kjører på motorvei. Det endelige målet for forskerne er å utvikle en datastyrt lykt som kan justere seg selv perfekt etter omgivelsene i enhver situasjon.

Nytt våpen mot virus

Nytt blad: Les blant annet om forskernes nye våpen mot virus og om grekernes demokrati som bygde på slaveri.

Få et gratis prøvenummer

Last ned et helt nummer av Illustrert Vitenskap. Det er gratis, du må bare være registrert bruker av illvit.no.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Illustrert Vitenskap. Påmelding her

Gallup

Følg med i Rombloggen

Les hva Illustrert Vitenskaps skribenter Helle og Henrik Stub skriver om universet.

National Geographic

Haier eter gris på havbunnen

Haier er tilsynelatende villige til å gå svært langt for å få et måltid, også selv om de må ned på havbunnen.

Bestill nå: Få valgfri pakke + ekstra premie

Velg mellom GPS-klokke, værstasjon eller DVD-boks.

Mangler du en gave til fødselsdagen?

Gi et abonnement på Illustrert Vitenskap som gave. 7 nummer koster kr 349,-.