Komodovaranens bitt dreper både dyr og mennesker. Man har til nå trodd at det var bakterier i spyttet som tok livet av byttet, men ny forskning avslører at kjempeøglen dreper med en slags nervegift.
Biologen og gifteksperten Bryan Fry ved University of Melbourne i Australia skannet hodet på en konservert komodovaran med MR-(magnetisk resonans) skanner. De tredimensjonale bildene viste overraskende nok seks giftkjertler på hver side av øglens underkjeve. Deretter opererte Fry og kollegene ut kjertlene på en komodovaran i Singapore Zoo og oppdaget at giften inneholdt de samme bestanddelene som slangegift.
Giften lammer byttet og setter det i sjokk-tilstand. Den inneholder dessuten blod-fortynnende stoffer slik at offeret påføres et betydelig blodtap og til slutt blør i hjel. Funnet av giftkjertlene, som rommer 1,2 milliliter gift, undergraver effektivt den seiglivede teorien om at det er bakteriene i munnen på øglen som forårsaker blod-forgiftning eller blodtap og deretter døden.
Komodovaranen er verdens største nålevende øgle og kjent for å være en drapsmaskin som eter all slags kjøtt – også åtsler og dyr mye større enn den selv. Øglen er også kannibal og setter gjerne tennene i sitt eget avkom. Derfor lever varanungene oppe i trekronene til de er cirka åtte måneder gamle. Der er de nemlig i sikkerhet for de voksne øglene, som ikke kan klatre.
Illvit: Les blant annet om maneter som opptrer som klimavoktere, om løsningen på migrenens mysterium og om en gammel plage som er vendt tilbake.
Diverse: Få de første to numrene og velg ut én av tre velkomstpakker for bare kr 39,50.
Illvit: Visste du at man kan være så heldig å se 20 stjerneskudd i sekundet under en meteorstorm?