Hittil har det vært en gåte for biologene hvorfor kreps har blære. Disse dyrene utskiller nemlig avfallsstoffene primært gjennom gjellene.
Nå har imidlertid amerikanske biologer funnet svaret: Krepsen tisser av skrekk – og advarer dermed sine artsfeller mot en truende fare.
Biologene kastet en kreps ned i et akvarium der det var en stor rovfisk. Krepsen tømte straks blæren. Det kunne tolkes som en formålsløs stress-reaksjon, så forskerne tok derfor en urinprøve fra en annen kreps og helte den i et basseng fullt av andre kreps. Krepsene reagerte straks ved å flykte i alle retninger. Selve forekomsten av krepseurin i vannet har altså en avskrekkende virkning på artsfellene.
Nytt blad: Les blant annet om forskernes nye våpen mot virus og om grekernes demokrati som bygde på slaveri.
Last ned et helt nummer av Illustrert Vitenskap. Det er gratis, du må bare være registrert bruker av illvit.no.
Les hva Illustrert Vitenskaps skribenter Helle og Henrik Stub skriver om universet.
Haier er tilsynelatende villige til å gå svært langt for å få et måltid, også selv om de må ned på havbunnen.
Velg mellom GPS-klokke, værstasjon eller DVD-boks.
Gi et abonnement på Illustrert Vitenskap som gave. 7 nummer koster kr 349,-.