Vi vet om det fra film og bøker: Har man gått seg vill, ender man med å rote rundt i ring og krysse egne spor. Forskningsforsøk ved det tyske Max-Planck-Institut i Tübingen viser nå at det ikke er fri fantasi.
Forskerne sendte ut frivillige testpersoner både i den tyske Bienwald-skogen og i ørkenen i Tunisia for å sjekke evnen til å gå rett frem over lang tid. Så lenge de kunne se Solen eller Månen, klarte deltagerne uten problemer å holde kursen, viste forskernes GPS-overvåking.
Til gjengjeld sto det dårligere til med retningssansen når det var overskyet eller netter uten månelys – da varte det ikke lenge før forsøkspersonene begynte å gå i ring uten at de selv merket det. Forskernes konklusjon lød på at hjernen er avhengig av visse peilemerker for å kunne holde en bestemt kurs.
Nytt blad: Les blant annet om forskernes nye våpen mot virus og om grekernes demokrati som bygde på slaveri.
Last ned et helt nummer av Illustrert Vitenskap. Det er gratis, du må bare være registrert bruker av illvit.no.
Les hva Illustrert Vitenskaps skribenter Helle og Henrik Stub skriver om universet.
Haier er tilsynelatende villige til å gå svært langt for å få et måltid, også selv om de må ned på havbunnen.
Velg mellom GPS-klokke, værstasjon eller DVD-boks.
Gi et abonnement på Illustrert Vitenskap som gave. 7 nummer koster kr 349,-.