Frank Drake

  • Laserglimt kan bli det første livstegnet

    15.03.2010.

    For præcis 50 år siden begyndte forskere at lytte efter radiosignaler fra fremmede civilisationer. I dag søger teleskoper efter livstegn i form af lasersignaler.

  • Astronomenes nye øre mot universet

    IV nr. 7/2002 s. 60-63.

    Radioastronomien er på hjemmebane i den frodige dalen Green Bank i West Virginia
    i USA. Men siden 1988, da Green Banks hittil største antenne kollapset på grunn av metalltretthet, har radioastronomien vært handikappet. Først nå står avløseren klar.

  • Hallo?

    IV nr. 16/2004 s. 72-77.

    Ifølge den berømte Drake-likningen
    er det mange fremmede sivilisasjoner i Melkeveien – intelligente aliens som vi for lengst burde ha oppnådd kontakt med. Men hittil har vi ikke hørt en lyd fra dem, og nå har den berømte
    astronomen Stephen Webb utgitt en bok med 50 teorier som alle forsøker å forklare tausheten. Den siste teorien er Webbs egen foruroligende mening.

Nytt våpen mot virus

Nytt blad: Les blant annet om forskernes nye våpen mot virus og om grekernes demokrati som bygde på slaveri.

Få et gratis prøvenummer

Last ned et helt nummer av Illustrert Vitenskap. Det er gratis, du må bare være registrert bruker av illvit.no.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Illustrert Vitenskap. Påmelding her

Gallup

Følg med i Rombloggen

Les hva Illustrert Vitenskaps skribenter Helle og Henrik Stub skriver om universet.

National Geographic

Haier eter gris på havbunnen

Haier er tilsynelatende villige til å gå svært langt for å få et måltid, også selv om de må ned på havbunnen.

Bestill nå: Få valgfri pakke + ekstra premie

Velg mellom GPS-klokke, værstasjon eller DVD-boks.

Mangler du en gave til fødselsdagen?

Gi et abonnement på Illustrert Vitenskap som gave. 7 nummer koster kr 349,-.