Elektrisk luksusbuss ekspressfrakter passasjerer i 250 km/t

Nederlandske Superbus går på elektrisk strøm og kan frakte opptil 23 passasjerer om gangen.

Nederlandske Superbus vil kjøre folk til jobb med stil og luksus – uten å gå på akkord med miljøvernhensyn.
Superbusproject/TU Delft
Nederlandske Superbus vil kjøre folk til jobb med stil og luksus – uten å gå på akkord med miljøvernhensyn.

En hel verden vil gjøre offentlige kommunikasjoner maksimalt effektive, og én mulighet er større og raskere busser. En ny og sprø idé er nederlandske Superbus som med en toppfart på 250 km/t kan frakte opptil 23 passasjerer frem til bestemmelsesstedet.

Superbussen er 15 meter lang, 2,55 meter bred samt 1,65 meter høy – og har åtte dører. Dessuten går den på strøm – 210 km på hver lading. Farkosten er et fellesprosjekt mellom de nederlandske universitetene TU Delft og Rijksuniversiteit Groningen.

Bussen er bygd i karbonfiber, termoplastisk glassfiber samt lexanpolykarbonat som er 35 ganger sterkere enn vanlig akryl. De aerodynamiske egenskapene vektlegges heftig, og det er den italiens­ke ingeniøren Antonia Terzi, som tidligere jobbet i BMW-Williams’ formel 1-satsing, som er ansvarlig for den delen av prosjektet. Ut- og innvendig utseende spiller også en rolle for folkene bak prosjektet. Temaet er luksus, derfor blir det mulig å velge kupeer for én eller to personer i bussen, som får både trådløst Internett samt TV, slik at man både kan arbeide og slappe av under turen.

Bussen, som hadde en vellykket testtur høsten 2010, kan kjøre på vanlige veier, men utviklerne håper på å få bygd nye veier slik at bussen kan oppnå toppfart og dermed forkorte reisetiden så mye som mulig.

Nytt våpen mot virus

Nytt blad: Les blant annet om forskernes nye våpen mot virus og om grekernes demokrati som bygde på slaveri.

Få et gratis prøvenummer

Last ned et helt nummer av Illustrert Vitenskap. Det er gratis, du må bare være registrert bruker av illvit.no.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Illustrert Vitenskap. Påmelding her

Gallup

Følg med i Rombloggen

Les hva Illustrert Vitenskaps skribenter Helle og Henrik Stub skriver om universet.

National Geographic

Haier eter gris på havbunnen

Haier er tilsynelatende villige til å gå svært langt for å få et måltid, også selv om de må ned på havbunnen.

Bestill nå: Få valgfri pakke + ekstra premie

Velg mellom GPS-klokke, værstasjon eller DVD-boks.

Mangler du en gave til fødselsdagen?

Gi et abonnement på Illustrert Vitenskap som gave. 7 nummer koster kr 349,-.